Ana Sayfa
Belediye Başkanı
Belediye Meclisi
Faaliyet Raporu
Ağlı Tanıtım
Canlı Yayın 1
Canlı Yayın 2
Etkinlikler
Haber Arşivi
Bilgi Edinme
İletişim
Köylerimiz
Mahallelerimiz
Muhtarlarımız
Önemli Telefonlar
Vefat Edenler
Yeni Evlenenler
Fotoğraflarla Ağlı
Video Galeri
Basında Ağlı
Forum
Ziyaretçi Defteri
Link Panosu
Firma Rehberi


Kullanıcı Adı:   
Şifre:  
Beni Hatırla      
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51
  TARİHİ KIZAK YARIŞLARI 25 ŞUBAT CUMARTESİ YAPILACAK
TARİHİ KIZAK YARIŞLARI 25 ŞUBAT CUMARTESİ YAPILACAK

İlçemizde yaklaşık dört yüz yıllık bir tarihi olan ata sporumuz Ağlı Sinan Kızak yarışları 25 Şubat cumartesi günü Sinan Mahallesindeki yarış alanında yapılacak.

Deden toruna kalan yaklaşık yüz elli iki yüz yıllık hepisinin bir efsanesi olan en güzel şekilde muhafaza edilen kızaklar yöresel deyimle kayıklar yaşlı ve genç binicileriyle birinci olma mücadelesi verecekler. Hava şartlarında olağan üstü bir durum olmadığı takdirde 15 Şubat Cumartesi günü yapılacak kayık yarışlarına çok büyük bir katılım bekleniyor. Belediyemiz tarafından organize edilen yarışların hazırlığı Sinan Mahallesi Muhtarı Gürsel Öztürt öncülüğünde Sinanlı kayık sahipleri ve binicileriyle yapılacak. Kızak yarışları yanı sıra Kardan adam yapma yarışları gibi bir takım kış oyunları yarışmaları da yapılacaktır.

Gürsel Muhtar Belediye Başkanımızı Sinanlı kayıkçılarla ziyaret ederek konu hakkında ön görüşme yaptılar. Kayık yolu hazırlıkları Sinan lı kayıkçılar tarafından yapılacak Belediyemiz araç ve eleman konusunda destek verecek. Muhtarın verdiği bilgiye göre yarışmaya katılacak tarihi kızakların isimleri şöyle Canlıca, Yanımalaklı, Fermansız, Hacıesed, Karayılan, Cinibiz, Üzümlü, Alacakurt, Tatlıbela, Babacan, Yıldırım bilinen bu kızakların dışında ilçemiz dahilinden ve çevresinden kızakların ve binicilerin gelmesi bekleniyor. Yaşmalara yerli ve ulusal yazılı ve görsel basında davet ediliyor. Türkiye Geleneksel Sporlar Federasyonu yetkilileriyle de görüşmeler yapıldı yarışmalara davet edildiler.  Aşağıdaki bilgiler Federasyonun sitesinden alınarak nakledilmiştir.

Ağlı ilçelerine bağlı köylerde ve Kastamonu iline bağlı Küre İlçesinde beş yüz yıldır geleneksel olarak Kızak, yerel ismiyle de Kayık yarışmaları yapıla gelmektedir. İzlendiği zaman dünya kış olimpiyatlarında yapılan tek kişilik kızak yarışlarına büyük bir benzerlik gösterdiği hemen dikkat çekmektedir. Pist olarak seçilen bölgede iki ayak genişliğindeki alan ezilerek daha sonra sulandırılarak cam gibi buzlu bir zemin hazırlanmaktadır. Kızak üzerine sırt üstü yatarak başlanan yarışmalarda ortalama olarak 65 Km sürate ulaşılmaktadır. Ulaşılan bu yüksek sürat nedeni ile kızağın yavaşlaması ve durabilmesi için pistin orta noktasından itibaren yokuş yukarı çıkış başlamaktadır. Yarış kazanmanın şartı en uzak noktaya varabilmektir. Her yarışmacının üç kez yarışma hakkı mevcuttur. Yarışmalarda kullanılan kızaklar 120-130 cm uzunluğunda 21-22 cm genişliğinde ve yaklaşık olarak 4-5 kg ağırlığındadır.

Tarihi kızak yarışlarımıza hemşerilerimizi dostlarımızı ve herkesi davet ediyoruz.

 

 

  

  BELEDİYE BAŞKANIMIZ DERNEKLERİMİZİN TOPLANTISINA KATILDI.
BELEDİYE BAŞKANIMIZ DERNEKLERİMİZİN TOPLANTISINA KATILDI.

 

Şubat ayı başında İstanbul belediyeleriyle görüşmek için İstanbul’a giden Belediye Başkanımız dört derneğimiz tarafından düzenlenen yemekli toplantıya katıldı.

Daha önceden birlikte kahvaltı yapmayı planlayan dört dernek başkan ve yöneticileri Belediye Başkanımızın da katılımını öğrenince kahvaltıyı iptal edip yemekli toplantı yaptılar. Ağlı Derneği eski başkanı Kemal Etişkenin lokantasında düzenlenen yemekli toplantıya hava şartlarının olumsuzluğuna rağmen yoğun katılım oldu.Komşu İlçe Küre Dernekler Federasyonu Yönetim Kurul Üyesi ve Avşar Dernek Başkanı Bayram Al’da Toplantının konuğu oldu.

Adalar Tunuslar Müsellimler (ATM) Köyleri Derneği, Akçakese Köyü Derneği, Kabacı Selmanlı (KSK) Köyleri Derneği, Ağlı Okul Yaptırma Derneği başkanları ve yöneticileri tarafından düzenlenen yemekli toplantıda Akçakese Dernek Başkanı Ömer Gözübek, KSK Dernek Başkanı Faik Kahveci, Okul Yaptırma Dernek Başkanı Mehmet Mamur, ATM Dernek Başkanı ve Yufkacılar Odası Başkanı Ayhan Ünal yaptıkları konuşmalarda Belediye Başkanımıza katılımdan dolayı teşekkür ederek ortak noktalarının ilçemize ve hemşerilerimize faydalı olmak olduğunu belirterek bu yönde gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattılar ve önerilerde bulundular. Toplantıya katılan konuşmak isteyen herkese söz vererek görüş ve önerileri alındı. Toplantıya katılan Ağlı Dernek başkanı ve Yardımcısı da birer konuşma yaptılar.

En son konuşan Belediye Başkanımız Muharrem Dinç Özet olarak şunları söyledi. Gurbetçi hemşerilerimizle bizi bir araya getiren dört derneğimizin başkanları Mehmet Mamur, Ayhan Ünal, Faik Kahveci, Ömer Gözübek, başkanlara ve yönetim kurul üyelerine teşekkür ediyorum. Sizlere doğduğunuz topraklardan Ağlı İlçemizden soğuk ve karlı ortamdan sıcacık selamlar getirdim. Bu soğuk ve karlı akşamda bu toplantıya katılmanız takdire şayan bir durum hepinize çok teşekkür ediyorum. Birlik beraberliğiniz daim olsun. Yemek servisini yapan mekân sahibi Kemal Başkan ve ekibine de çok teşekkür ediyorum dedi. Belediye Başkanımız İlçemizden bilgiler verdi. Derneklerle birlikte yapılacak çalışmalardan bahsederek mayıs ayın da Feshane de yapılacak Kastamonu günlerinde her türlü katkınıza ve önerinize açığız, katkı, öneri ve yardımlarınızı bekliyorum dedi. Dernekçiler tarafından sorulan soruları cevaplandırdı böylece toplantı sona erdi.

  

  KAR ESARETİ YENİDEN BOY GÖSTERİ
KAR ESARETİ YENİDEN BOY GÖSTERİ

 Kar esareti yeniden boy gösterdi.Gece boyunca etkisi devam eden kar yağışı sabahın ilk ışıklarıyla şiddetini iyice artırdı.Mahalle ve köy yollarımız,artan kar yağışı nedeni ile tamamen kapandı.Yılın en yoğun kar'ının bugün yağdığı belirlendi.İlçe merkezinde kar kalınlığı 30cm ölçülürken mahalle ve köylerimizde bu ölçü yarım metreye kadar ulaştı.İlçemizin coğrafi konumu ve arazi yapısı yoğun kar yağışı  nedeni ile ulaşımı kabusa çevirdi.Kaymakamlık emrindeki özel idare greyderleri köy yollarımızı açmakta destek olurken,Belediyemizinde kısıtlı imkanlarıyla yaptığı çalışmalar neticesinde 24 saat içerisinde yeniden açıldı.Soğuk ve karlı havanın ilerleyen günlerdede devam etmesi bekleniyor..

  

  SOĞUK VE DON OLAYLARI BAŞLADI
SOĞUK VE DON OLAYLARI BAŞLADI

 

 

 

 

 

   

 

 

  

  

 

 

 

   Türkiyede yoğun kar yağışı ilçemizide olumsuz etkiledi. Kuvvetli rüzgarın etkisi ile     -20 ye kadar yükselen soğuklar ilçemizi don tehlikesi ile başbaşa bıraktı

  İçme sularımız başta olmak üzere yollarımız buz pistlerini aratmadı.Belediyemiz 24 saat kesintisiz çalışmasına devametti. Halkımızın mağdur olmaması için itfaiyemizle su dağıtımı yapıldı,ulaşımın rahat sağlanabilmesi için yolları tuzlama çalışmasına  yer verildi.Kısa bir süre içerisinde donmuş olan su hatlarımız yeniden aktif hale getirerek ilçemizin su problemi giderilmiş oldu. halkımız bu soğuk havalarda su saatlerinin donmaması için gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarıldı....

  

  AĞLI’NIN KARDAN ADAMI
AĞLI’NIN KARDAN ADAMI

0cak ayının son haftasında sabah Belediye ye göreve geldiğimizde meydandan ilçeye doğru bakmakta olan kardan adamı gördük.

Ocak ayının onun da başlayan kar yağışıyla beyaz örtüsüne bürünen ilçemiz ayın sonuda dahada yoğun şekilde beyazlaştı. Sabahleyin Belediyeye Göreve geldiğimizde merkez camii önündeki meydandan ilçe merkezine doğru bakmakta olan bir kardan adam gördük. İlçemiz gençleri tarafında gece yapılmış olan kardan adam bizim ilgimizi çekti. Sizlerinde özellikle gurbetteki binlerce hemşerimizin dikkatini çeker sizlere ilçemizden görüntü olur bir nebze memleket hasretinizi azaltmaya katkısı olur diye sitemize koyduk.

 

  

  EMEKTAR BELEDİYE ÇAVUŞUMUZ EMEKLİ OLDU
EMEKTAR BELEDİYE ÇAVUŞUMUZ EMEKLİ OLDU

Belediyemizde uzun yıllar Belediye Çavuşu olarak çalışan Çakır Çavuş olarak bilinen Salih Şahin kendi isteğiyle emekli oldu.

Azdavay İlçesi Hoca Köyü doğumlu Salih Çavuş 1988 yılında belediyemizde işe başlamış çeşitli birimlerde çalıştıktan sonra uzun yıllardır belediye çavuşu olarak görev yapıyordu. Belediyenin bütün iş makinelerini ve araçlarını kullanan Salih çavuş gayretli çalışmalarıyla bilinirdi. Belediyemizde 24 yıllık hizmetinden sonra kendi isteğiyle emekli oldu.

Belediye Başkanımız kısa bir konuşma yaparak Salih Çavuşa Belediyemize ve İlçemize yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti. bundan sonraki yaşamında sağlık sıhhatli bir ömür ve başarılar dileyerek günün anısına kendisine bir plaket verdi.

Bizlerde Belediye çalışanları olarak Salih Çavuşa Bundan sonraki yaşamında sağlıklı  sıhhatli huzurlu bir yaşam diliyoruz.

 

  

  YENİ YILIN EN YOĞUN KAR YAĞIŞI
YENİ YILIN EN YOĞUN KAR YAĞIŞI

İlçemizde 9 Ocak pazartesi günü başlayan kar yağışı aralıklarla devam ederken kar kalınlığı yer yer otuz kırk santimetreye kadar yükseldi.

Kış mevsiminin en yoğun ve en uzun süreli kar yağışı yılın ilk ayında gerçekleşmiş oldu. Bu kar yağışıyla mahalle ve köy yollarımız bu yıl ilk defa kapandı. Köylerimizin yollarını Kaymakamlığımızın emrindeki özel idare greyderleri açarken Mahallelerimizin yollarını da belediyemiz personeli belediyemiz araçlarıyla açtılar. Özellikle belediyemize ait traktöre takılan kar temizlema aparatıyla mahalle yollarımız çok seri bir şekilde açıldı.

 

  

  İLÇEMİZ BEYAZ ELBİSESİNİ GİYDİ
İLÇEMİZ BEYAZ ELBİSESİNİ GİYDİ

İlçemizde 2011 yılının ilk yoğun kar yağışı 9 Aralık Cuma günü gerçekleşti her taraf beyaza büründü

Yılın ilk kar yağışı 11 Kasım günü olmuştu yerler beyazlamış bir gün sonrada güneş alan alanlar hemen açılmıştı. Bu defa yani 9 Aralık Cuma günü geceden başlayan kar yağışı gün boyu devam etti. Gece yarısına kadar devam etti. Yer yer on beş ile yirmi beş santim arası kar yağdı. Böylece ilçemizde yılın ilk yoğun kar yağışı gerçekleşti. Cumartesi sabahından itibaren havanın açmasıyla kar yağışı durdu.

 

  

  YEŞİLPINAR KÖYÜNDE ÇIKAN YANGINDA DÖRT EV YANDI
YEŞİLPINAR KÖYÜNDE ÇIKAN YANGINDA DÖRT EV YANDI

İlçemizin Azdavay İlçesi sınırındaki son köyü olan Yeşilpınar Köyü Dana Mahallesinde çıkan yangında ahşap dört ev tamamen yandı.

7aralık Çarşamba günü saat 15 civarında Esat Civek’e ait evde başlayan yangın kısa sürede yayıldı çevresinde bulunan köy odası ve ilçemizde akaryakıt istasyonu çalıştıran Hizel ailesine ait iki katlı iki eve ulaşan yangın itfaiyelerin müdahalesine rağmen dört evin tamamen yanmasına neden oldu.

Yangının büyümesi neticesinde itfaiyemiz yetersiz kalınca çevre ilçelerden ve ilden çok sayıda itfaiye yangına müdahale etmek için olay yerine geldi. İlçemiz itfaiyesi yanı sıra Azdavay, Devrekâni, Seydiler, Küre, Şenpazar, Pınarbaşı, Kastamonu Belediyeleri itfaiyeleri ve orman itfaiyeleri yangına müdahale etti. Bu müdahaleler neticesinde başta Turnalı Dernek Başkanı Yusuf Usta’nın evi olmak üzere diğer evler kurtuldu. Bir ara Yusuf Başkanın evinin çatısı da yanmaya başladıysa da itfaiye araçlarının yerinde müdahalesiyle söndürüldü. Yangının söndürülmesine itfaiyecilerle birlikte çevre köy haklıda yardımcı oldu. Özellikle Yeşilpınar Muhtarı Aydın Özsoy’un gayreti köy yolunun çok dar olması nedeniyle itfaiye araçlarını gereken tarafa yönlendirmesi daha büyük zayiat olmasını önledi. Tek tesellimizin can kaybının olmadığı yangında Yeşilpınar halkına geçmiş olsun diyor yangına müdahale eden itfaiyecilere ve yangının söndürülmesi için destek veren herkese teşekkür ediyoruz.

 

  

  GANİOĞLU MAHALLEMİZDE ALTYAPI ÇALIŞMASI YAPIYORUZ
GANİOĞLU MAHALLEMİZDE ALTYAPI ÇALIŞMASI YAPIYORUZ

İlçemiz merkezine bağlı Ganioğlu mahallesinde belediyemiz imkânlarıyla başlattığımız alt yapı çalışmaları devam ediyor.

Bilindiği gibi ilçe merkezinde altyapı kanalizasyon çalışmaları iki yıllık bir çalışmayla geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı ilçe merkez mahallesi olan fakat ilçe merkezinin dışında olan Ganioğlu Mahallesi önceden yapılan bu projenin dışında kalmıştı. Mahallenin ilçenin üst kısmında bulunması nedeniyle atık sular ilçe merkezine doğru büyük bölümde açıktan akıyordu. Belediyemizde oluşturduğumuz projeyle kendi makine ve elemanlarımızla yaklaşık bin metrelik mesafeyi kazarak koruge boru döşeyerek açıktan akan atık suları ilçe merkezimiz kanalizasyon şebekesine bağlıyoruz.

Bin metrelik hattın yaklaşık sekiz yüz metresindeki çalışmaları tamamlayarak üzerini kapattık hava şartlarının elvermesi durumunda kalan kısmını da tamamlayarak bu alandaki surunu çözüp hizmete sokacağız.

 

  

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Ana Sayfa   |   Haber Arşivi   |   Foto Galeri   |   Video Galeri   |   Ziyaretçi Defteri   |   İletişim


© 2010 Ağlı Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır                                                   tasarım ve programlama eksi7 web hizmetleri