Ana Sayfa
Belediye Başkanı
Belediye Meclisi
Faaliyet Raporu
Ağlı Tanıtım
Canlı Yayın 1
Canlı Yayın 2
Etkinlikler
Haber Arşivi
Bilgi Edinme
İletişim
Köylerimiz
Mahallelerimiz
Muhtarlarımız
Önemli Telefonlar
Vefat Edenler
Yeni Evlenenler
Fotoğraflarla Ağlı
Video Galeri
Basında Ağlı
Forum
Ziyaretçi Defteri
Link Panosu
Firma Rehberi


Kullanıcı Adı:   
Şifre:  
Beni Hatırla      
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum

 » 2500 YILLIK TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

İlçemiz Selmanlı Mahallesi sınırları içinde izinsiz yapılan kazıda 2500 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen tarihi eserler çıktı.

Bazı vatandaşlar tarafından bir tarlada yapılan kazıda dönemin komutanına ait olduğu tahmin edilen bir mezar çıktı. Kastamonu Müze müdürlüğünün yaptığı incelemeye göre yaklaşık 2600 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen bir resim görenleri hayrete düşürdü.

Mezarın kubbeli şekilde yapılmış olan kapak kısmının ayakucu tarafında bulunan kabartma tabir edilen taş oyularak yapılan renkli resimde bir erkek iki bayan iki çocuk ve ikide kuş resmi bulunuyor. Müze yetkilerinden alınan bilgiye göre komutan olduğu sanılan kişinin kabri olduğu resimdeki diğer kişilerinde yakınları, aile bireyleri olduğu tahmin ediliyor. Bu resmin değerinin çok büyük olduğu belirtiliyor. Kazan kişiler tarafında mezardaki kişiye ait olduğu tahmin edilen tarihi eşyaların alındığı bunların bulunmasına çalışıldığı belirtiliyor. Konuyla ilgili geniş şekilde araştırma ve soruşturmalar sürdülüyor.

Yine müze yetkililerinden alınan bilgiye göre alanın çevresinde de buna benzer tarihi eserlerin olabileceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla çevrede geniş incelemeler yapılıyor. Muhtemelen Karabük Üniversitesinden bir profesör eşliğinde bir ekibin gelerek bölgede çalışmalar yapacağı söyleniyor.

 Adınız Soyadınız :
Yorumunuz :


Ana Sayfa   |   Haber Arşivi   |   Foto Galeri   |   Video Galeri   |   Ziyaretçi Defteri   |   İletişim


© 2010 Ağlı Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır                                                   tasarım ve programlama eksi7 web hizmetleri